Czech English

Než začnete číst další řádky,
podívejte se na fotky, jak poznáte zdravé štěňátko a dobrého chovatele a jaký je rozdíl mezi chovatelem a množitelem.

Objevují se nám velmi často telefonáty, kdy jsou lidé nespokojeni s váhou, vzhledem nebo kvalitou zakoupeného štěňátka.
Prosíme, věnujete velkou pozornost výběru chovatelské stanice!!!!
Informujte se u poradců chovu, kterou chovatelskou stanici Vám doporučí, odkud odcházejí opravdu opečovávaná a socializovaná štěňátka.

Bohužel z jisté chovatelské stanice odešla štěňata v tak špatném stavu, že ve svých 3,5 měsících vážila 2,5-3,5 kg. Štěně ve 3 měsících váží minimálně 8 kg a ve věku 7 týdnů má vážit minimálně 4 kg!!!!!!

Podívejte se, kde chovatel odchovává štěňata, kde drží dospělé psy, mají-li dostatečný výběh. Pokud nemají výběh a chovatel Vám tvrdí, že jsou volně puštěni, na zahradě to zaručeně poznáte: okousané květináče, stromky, hračky, očůrané stromky, keře, květiny, vyhrabané díry pod keři v trávě, vyšlapané cestičky, kudy psi běhávají, vydusaná tráva, oplocené květiny, keře proti nájezdům pejsků. To, že u chovatele uvidíte krásný domek, všude květiny, plastové květináče, nízké stromky absolutně neznamená, že se tam jeho psi mají dobře. Naopak, to jen svědčí o tom, že jsou zavřeni celodenně v kotci. Také to, že psi kálejí a venčí se v kotcích svědčí o tom, že jsou na to zvyklí a že rozhodně nebývají venčeni mimo kotec.
Zásada je, že každý chovatel má mít tolik psů, o kolik je schopen se postarat a poskytnout jim kvalitní granule (cena min. nad 70,- Kč za 1 kg).

Kde chovatel odchovává štěňata? Mají k dispozici prostornou porodnici? Od věku 4–5 týdnů by měla být venku (nejsou-li odchovávána přímo v bytě a mají-li tu možnost), mít dostatečný výběh. Co je to kontakt s dětmi a ostatními samojedy??? V žádném případě to neznamená, že se štěňata přes svou ohrádku na děti a psy jen dívají!!! Znamená to, že běhají alespoň několikrát denně mimo svůj výběh, jsou v přímém kontaktu s dětmi a dospělými psy.

Opečovávaná štěňátka jsou rozlišena barevně mašličkami, chovatel je denně nebo alespoň po týdnu váží. Vyžádejte si od chovatele váhy v jednotlivých týdnech! Nebojte se být otravní, ptejte se a nenechte si namluvit cokoliv!!! Nechte si předložit zdravotní vyšetření, platná vyšetření očí, chlubí-li se jimi chovatel (platí pouze 1 rok)!!!

Má na webových stránkách chovatel jen fotky pro „parádu“? Najdete tam data narození všech jeho vrhů, jejich rodiče, fotky jejich odrostlých štěňat, případně jejich nové majitele?
Používá chovatel výmluvy typu: mě výstavy nebaví (samozřejmě, protože jeho psi odcházejí se známkami Dobrý nebo Velmi dobrý)? Snaží se Vám namluvit, že samojed nemá žádné záporné vlastnosti a že se hodí absolutně na všechno? A že si jej určitě máte koupit?

Průměrná cena štěňat v ČR je 8-12 tisíc. Může být i vyšší při zahraničním nebo výjimečném krytí vynikajících jedinců). Ne proto, že by na štěňátkách chtěl někdo vydělat, jak se Vám chovatel-množitel snaží namluvit, ale proto, že si štěňátek chovatelé váží, že k nim mají citové pouto, že jsou milována, že jsou kvalitně krmena a opečovávaná. Nabízí Vám chovatel štěňata za 5 tisíc? Opravdu se Vám vyplatí ušetřit pár tisícovek při nákupu štěněte, aby se Vám pak několikanásobně prodražila péče u veterináře nebo nákup speciálních granulí při alergiích štěněte způsobené nedostatečnou výživou, odčervením?

Chlubí se chovatel, kolika se zúčastnil akcí k propagaci samojedů, chlubí se vítězstvími v závodech? Nenechte se oklamat fotkami ze závodů případně z akcí, kde se snaží chovatel zviditelnit sám sebe prostřednictvím právě svých psů. Kde se „natřásá“ před obecenstvem, vozí děti na vozíku a přitom doma má neodčervená štěňata se záněty spojivek, hladová a zavřená ve chlívku bez hraček, ve smradlavé slámě.

Najdete v inzerátu… chov s např. 15letou tradicí? Co to je? To, že někdo chová 10, 15 nebo 20 let neznamená, že je dobrý chovatel!!!
I chovatel, který odchová svůj první vrh, může mít kvalitnější štěňátka než rádoby dlouholetý chovatel, který množí jen pro peníze.

Nabídne Vám chovatel automaticky kupní smlouvu nebo jen mávne rukou s tím, že jsme lidi, že se potom nějak domluvíme…
Požádejte chovatele o kupní smlouvu předem ještě před odběrem štěňátka. Doma si ji v klidu prostudujte a připravte případné otázky.
Věřte, že při předávání nebudete mít čas se vyptávat anebo budete tak rozněžnělý z krásy štěňátka, že Vám ve smlouvě vše přijde naprosto „normální“.
Ve smlouvě musí být jasně uvedeny podmínky prodeje štěněte. Pojmy musí být jasně definovatelné i v případě spoluvlastnictví. Slušný chovatel má sám zájem na tom, vysvětlit Vám veškeré vymezené pojmy ve smlouvě, aby v budoucnu nemohlo dojít k nepochopení, případně dvojímu vyložení smlouvy. Nechte si podrobně vysvětlit pojmy jako např. spoluvlastnictví, zapůjčení feny k chovu, krytí psem zdarma atd.
Nepodceňujte obsah smlouvy!!! Dneska jsme kamarádi, ale co za rok, za dva??? Nepodceňujte prostudování kupní smlouvy!

Chovatelem se člověk nestává díky počtu odchovaných vrhů, chovatelem se člověk musí narodit!!!

Tvorba stranek pro chovatele